fbpx

AŞKIN KADAR GÜÇLÜSÜN!

10639654_1466114880322201_4714318032559711920_nŞimdi hayatındaki en büyük sorunu düşün, değiştirmek veya yapmak istediğin ama bir türlü başaramadığın o önemli hamleyi..!

Basitlerden başlayalım, mesela İngilizce öğrenmek. Diyelim ki çalıştığın işte daha üst bir konuma gelmek veya daha iyi bir işe girmek için İngilizce öğrenmen lazım; ama bunu yıllardan beri bir türlü yapamıyorsun.

Hiç fırsat olmadı değil mi? Hep bir şey çıktı. Günlük iş koşturmacası, belki evde çoluk çocuk veya aile problemleri, vesaire derken bir türlü kursa gitmeye vakit olmadı değil mi? Gittiysen bile yarıda bıraktın.

Veya başka bir problem düşünelim, daha ciddi bir problem, mesela ilişki problemleri…

Uzun süreden beri bir ilişkinin içindesin ama çok mutsuzsun, düzeltmeye çok uğraştın, bir türlü düzelmedi, düzeleceği de yok.

Ve bir türlü bitiremiyorsun, bitmesini istiyorsun, elinden geleni yapıyorsun ama dönüp dönüp aynı şeyleri yaşıyorsun, kendini hiç istemediğin bu ilişkinin içinde buluyorsun. Çok mutsuzsun, acı çekiyorsun ama olmuyor, cesaret edemiyorsun.

Şimdi işin içine biraz aşk katalım bakalım ne olacak?

Diyelim ki bir İngiliz’e aşık oldun, adam sadece İngilizce konuşabiliyor, onun da senden hoşlandığını biliyorsun ama gidip konuşamıyorsun, çok aşıksın ama sadece uzaktan bakmakla yetiniyorsun, çünkü yabancı dilin yok!

Bu durumda ne olacağını ben söyleyeyim, bilmem kaç yıldır bir türlü öğrenemediğin o İngilizceyi 3 ayda sular seller gibi çözmezsen ben de hiç bir şey bilmiyorum. Gerekirse konu komşudan, akrabadan ödünç kitaplar alır, evde oturur, o İngilizceyi tek başına çözersin. En azından birisiyle çat pat konuşacak seviyeye gelirsin.

E hani olmuyordu, olamıyordu? Hani vakit yoktu, para yoktu, şu yoktu bu yoktu?

Gelelim diğer meseleye, içinden çıkamadığın, bir türlü bitiremediğin o mutsuz ilişkine… Diyelim ki başka bir adama aşık oldun, ama çok aşıksın. O çözümlemez dediğin problemler 1 haftada hallolur, isterse 10 yıllık bir ilişki olsun, hiç bir şeyi gözün görmez; her şeyi öyle bir geride bırakırsın ki… Koşa koşa gidersin yeni aşkına… Yeter ki aşk olsun…

Dolayısıyla konu aşk olunca yapılamayacak hiç bir şey yok, aşkın olayı nedir? Yüksek motivasyon sağlamasıdır. Olay motivasyonda bitiyor. Eğer senin motivasyonun çok yüksekse yapamayacağın hiç bir şey yok.

İşte bu yüzden ben bir insanın yapabileceklerinin sınırının aşk ile ölçülmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bir insan aşık olduğunda her şeyi yapabilir. Aşık olduğunda neleri yapabiliyorsan bunlar senin yapabileceklerinin üst sınırıdır, gerçek potansiyelindir.

Bunların hepsini normal zamanlarda da yapabilirsin, doğru motivasyon kaynaklarını bulur ve bunları doğru kullanırsan.

Bir şeyi yapıp yapamayacağını mı merak ediyorsun? Cesaretin veya bu konuda yeterli öz güvenin yok mu? O zaman kendine şu soruyu sor, eğer ödülüm aşk olsaydı bunu başarabilir miydim?

Yanıtın “evet” ise yapabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir