fbpx

Negatif Muhterisler

10344894_1438005799799776_4206579366537674126_nHayatınızla ilgili önemli bir karar aldığınızda, mesela o hiç sevmediğiniz işinizden ayrılmak istediğinizde, yeni bir projeye başlamak istediğinizde ya da hayatınızı kökünden etkileyecek bir ayrılık, bir birleşme kararı aldığınızda çevrenizdeki Negatif Muhterisler hemen bunu neden yapamayacağınızı, bunun neden olamayacağını söylemeye başlarlar.

Bu insanlar kendi hayatlarında yapmaya cesaret edemedikleri atılımları, eylemleri başkalarının da yapmasını istemezler. Çünkü eğer bir başkası yaparsa onların acizliği ortaya çıkacaktır.


Bu insanlar arkadaş çevrenizdense onları dinlememek nispeten daha kolaydır, “he he” der geçersiniz ve yine kendi bildiğinizi okursunuz.

Ama maalesef çoğu zaman bu insanlar en yakınınızdaki kişilerdir, anne, baba veya eş…
Tabi ki bu insanları dinlemeyin, onları ezin geçin diyemeyiz ama kendi düşüncelerinizin de arkasında kararlılıkla durmanız gereklidir.
Onlara aldığınız kararı sebepleriyle birlikte ayrıntılı olarak anlatın, hemen vazgeçmeyin, onlar benden daha iyi bilir demeyin.
Anne babanız bile olsa sizi sizin kadar tanıyamaz, sizin iç dünyanızı sizin kadar iyi bilemezler.
Siz doğru bildiğinizin arkasında durun ama “bana kimse karışamaz, ben bildiğimi okurum” edasıyla değil, diğerlerinin de fikrini alarak, onları da ikna ederek ve gerekirse yer yer onlarında tecrübelerinden faydalanarak.

Çünkü bir gün bu fırtınalı günler bittiğinde para, pul, iş, kariyer, şöhret vs hepsi gider ama aileniz yanınızda kalır.
Ailenizi değiştiremezsiniz, onlara yüz çevirmeyin, onları ikna etmeye çalışın, kendinizi daha iyi ifade etmeye çalışın.

Fakat arkadaş çevrenizi değiştirebilirsiniz, çevrenizde size sürekli negatif enerji veren, size sürekli bir şeyleri neden yapamayacağınızı anlatmaya çalışan, sizin hevesinizi motivasyonunuzu kıran insanlardan yani Negatif Muhterislerden mümkün olduğunca uzak durun, sizin gibi pozitif düşünen insanlarla daha çok vakit geçirin, hem enerjiniz hem de öz güveninizin hızla arttığını göreceksiniz.

Sevgi ve Mutlulukla kalın…

Comments are closed.