fbpx

Rumuz: Bayan Güzel

10525625_1443577975909225_4769808082358740621_nRivayet odur ki bir gün çok güzel ve genç bir kız İnternet’ten şöyle bir ilan vermiş:

Zengin bir adamla evlenebilmek için ne yapmalıyım? Sizinle dürüst olacağım. Bu yıl 25 yaşına giriyorum. Çok güzelim, iyi bir stilim var ve kaliteli şeyleri severim. Yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan bir adamla evlenmek istiyorum. aç gözlü olduğumu düşünebilirsiniz, fakat Newyork’ta yıllık geliri 1 milyon dolar olan insanlar orta sınıf sayılıyor.

Çok şey istemiyorum. Bu sitede yıllık geliri 500 bin dolar veya daha fazla olan biri var mı? Hepiniz evli misiniz? Sormak istiyorum, sizin gibi zengin insanlarla evlenmek için ne yapmam gerek?

Bugüne kadar birlikte olduğum erkekler arasında en zengini yılda 250 bin dolar kazanıyordu. Central Park’ın batı yakasında, yüksek bütçeli rezidanslarda yaşamak isteyen biri için yıllık 250 bin dolar yeterli değil. size alçak gönüllülükle soruyorum:

1) Zengin bekarlar nerede takılır? (Lütfen bar, restaurant, spor salonu gibi mekanların isimlerini ve adreslerini yazın.)

2) Hangi yaş kategorisine odaklanmalıyım?

3) Çoğu zenginin eşleri neden ortalama güzellikte? Bir kaç kızla tanıştım; güzel veya ilgi çekici değiller ama zengin erkeklerle evlenebiliyorlar.

4) Kimin karınız, kimin yalnızca sevgiliniz olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? Benim hedefim evlenmek.

İMZA: Bayan Güzel

Ve dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon’dan zengin koca arayan bir kıza şöyle bir cevap gelmiştir:

Sevgili bayan güzel,

Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum. Tahmin ediyorum ki sizin gibi aynı soruları soran pek çok genç kız var. Lütfen profesyonel bir yatırımcı olarak durumunuzu analiz etmeme izin verin. Benim yıllık gelirim 500 bin doların üzerinde, sizin kriterlerinize uyuyor, bu sebeple okuyan kimsenin zamanını çalmadığımı ümit ediyorum.

Bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek çok kötü bir fikir. cevap çok basit, lütfen açıklamama izin verin. Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek:

A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil görünüyor. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz zamanla kaybolacak ama benim param çok extrem bir durum olmadıkça tükenmeyecek.
Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artacak, ancak siz yıldan yıla güzelleşemeyeceksiniz.

Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben sürekli değer kazanan bir varlıkken siz hızla değer kaybeden bir varlıksınız. Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.

Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple kiralamayı tercih ederim. Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de iyi bir fikir değil. aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.

Söylediklerim size zalimce geliyorsa şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim siz beni terk etmez miydiniz?
Öyleyse aynı mantıkla siz güzelliğinizi kaybettiğinizde benim de çıkış yolunu bulmam lazım.

Hak verirsiniz ki yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değildir; sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz. Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm.
Bu arada eğer çok çalışırsanız yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. Zira o kadar parayı kazanma ihtimaliniz zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek.

İMZA: J.P. Morgan CEO’su

Yazar notu: Eğer tek varlığınız sadece fiziksel güzelliğinizse bu yeterli olmayacaktır, çünkü dış güzellik çok hızlı gelip geçer, sadece güzel olduğunuz için sizinle beraber olan biri bir gün bu özelliğinizi kaybettiğinizde yine sadece güzel olduğu için başka birinin peşinden gidecektir.

Önemli olan karşınızdaki insana zekanızla, kişiliğinizle, karakterinizle, duygularınızla bir şeyler katabilmek. İşte bu yüzden kişilik ve karakter fiziksel güzellikten çok daha önemlidir.

Aksi takdirde dünyanın en zengin insanları hep dünya güzellik kraliçeleriyle evlenmiş olurlardı. Ama böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. 😉

Comments are closed.