fbpx

İnsan aslında ne ister?

14097426680.18602300Soru: İnsan Bu Hayatta Ne İster? Aslında Neyin peşindeyiz?

 

İnsan ne ister?

Her şeyden önce sağlık ister,

Sevdiği, iyi anlaştığı, güvendiği bir aile ister,

İyi bir eş ister, aşk ister,

Sonra para ister,

Kaliteli bir yaşam ister,

Bazıları huzur, bazıları şan şöhret ister,

Bazıları heyecan ister, bazıları sükût ister,

Kimi kat ister, kimi yat ister, kimi at ister,

İster de ister…

 

Peki, neden ister?

 

Ne istediğimizi genelde biliriz, çoğumuz yukarıdakiler gibi yüzlerce madde sayabiliriz. Ama neden istediğimizi bilir miyiz?

Neden sürekli bir şeyler istiyoruz, nihai amacımız ne?

Sürekli bir şeyler istiyoruz ama neden?

Açgözlü olduğumuz için mi? Doyumsuz olduğumuz için mi? Elimizdekilerin kıymetini bilmediğimiz için mi? Yoksa sadece egomuzu tatmin etmek için mi?

 

Aslında insanın esas olarak istediği tek bir şey vardır ve o da “mut”tur.

Evet “mut”. İnsanoğlunun bu dünyadaki tek isteği, tek arzusu budur.

Onun da “mut”u olsun, o da “mut”lu olsun, o da “mut”lu yaşasın ister.

 

Bunun için de bazı şeylere ihtiyacı vardır ya da o öyle olduğunu düşünür;

 

Mesela ben şimdi size muhteşem bir villa hediye edeceğim desem. Villa da villa ama, triplex, 7 dönüm bahçe içerisinde. Jakuzisinden tutun da yarı olimpik havuzuna, saunasına kadar içinde yok yok. Ama küçük bir ayrıntı var, bu villa dağın başında olacak. Gidip gelmeniz imkânsız, satmanız da imkânsız, zaten ıssız bir dağ başındaki villayı kim alır. Ama villa tamamen sizin olacak, tapulu mapulu yani, resmi kayıtlarda falan hep sizin isminiz geçecek.

 

Ya da başka bir örnek vereyim. Ben size hemen şimdi 1 milyon dolar hediye edeceğim ama tek bir şartla, bu para hep bankada duracak, sizin hesabınızda gözükecek ama asla kullanamayacaksınız, asla harcayamayacak, başkasına havale edemeyeceksiniz. Hayatınız boyunca da öylece duracak.

 

Son bir örnek daha vereyim, diyelim ki bir sağlık probleminiz var, iki bacağınız da doğuştan yok. Ben size iki bacağımı birden vereceğim. Yine bir şartım var ama. Bu bacakları ameliyatla size naklettikten sonra hayatınız boyunca hiç kullanmayacaksınız. Eski yaşantınız neyse aynen onu devam ettireceksiniz. Ayağa kalkmayacak, tuvalete giderken bile kullanmayacaksınız. O bacaklar sadece öylece duracak. Eskiden size kim bakıyorsa aynen o şekilde bakmaya devam edecek. Sağlığınız yerinde olacak ama bacaklarınızın üzerine basmak kesinlikle yasak, hem de ömür boyu.

 

Çok mutlu oldunuz değil mi?

Olmadınız mı? Neden?

 

Size triplex villa verdim, banka hesabınıza bir milyon dolar yatırdım, bir de üstüne iki bacağımı birden verdim, daha ne yapayım?

İstiyorsanız yanında bir de “at” vereyim, bir o kaldı vermediğim. :))

 

Demek istediğimi anlatabildim mi? İnsan aslında bir eşya veya nesne istemez. O eşya ya da nesnelerin kendisine yaşatacağı duyguları ister.

 

Sizi mutlu edecek şey et ve kemikten yapılmış iki uzun uzva, dört tarafı betonla çevrilmiş, üstü kiremitle kapatılmış bir toprak parçasına veya üzerinde rakamlar olan bir sürü yeşil kâğıt parçasına sahip olmak değildir. O nesnelerin size hissettireceği “duygular”dır.

 

Sahip olmak istediğimiz her şeye bu özel duyguları yaşamak için sahip olmak isteriz. Bunların başında da mut, haz, heyecan ve şehvet duyguları gelir.

 

Aynı şey diğer eşyalar ve hatta sağlık için de geçerlidir, sağlıklı olursanız dilediğiniz her şeyi gönlünüzce yaparsınız. Dilerseniz gezer tozar, kendinizi dağlara kırlara bayırlara vurursunuz, dilerseniz en zor sporları yaparsınız. Dilerseniz gece gündüz çalışır, dilerseniz amuda kalkarsınız. Sağlık problemi olan bir kişiye nazaran daha özgür olur, hayattan daha fazla keyif alırsınız. Dolayısıyla daha “mut”lu olursunuz.

 

İlişkiler için de aynı şeyler geçerlidir, biriyle bir ilişkiye başladığınızda o kişiyle birlikte çok güzel duygular yaşarsınız. Her şeyi paylaşır, birbirinize destek olur, sohbet eder, birlikte film izler, bol bol sevişir bir de üstüne çocuk yaparsınız. 🙂

Kalıcı ve sağlıklı bir ilişkide birbirinize güvenir ve gelecek kaygılarınızı azaltırsınız. Kendinizi daha huzurlu ve güvende hissedersiniz ve dolayısıyla “mut”lu olursunuz. Yani nihai ve gizli amacınız yine aynıdır, “mut”.

 

Para, pul, mal, mülk, şan, şöhret, alkol ve diğer her şeyi size yaşattığı duygular için istersiniz.

Evrendeki en değerli şey duygulardır ve insan aslında sadece duyguların peşinden koşar.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir