fbpx

Bana Facebook Duvarı’nı göster, sana kim olduğunu söyleyeyim!..

12357042_1656888481244839_2181381241150593945_oBana Facebook Duvarı’nı göster, sana kim olduğunu söyleyeyim!..
(Spoiler: İnsan karakterleriyle ilgili bol ipucu ve tüyo içerir)

Yeni tanıştığınız bir insanı ilk aşamada hızlıca tanımak için Facebook duvarına bakabilirsiniz. Orada bütün dünyaya haykırmak isteyip de söyleyemediği her şeyi bulabilirsiniz. Çünkü sıklıkla insanların kendi haklarında söyledikleriyle oldukları kişi aynı değildir.

Ne tür paylaşımlar var bu insanın duvarında?

1- Sürekli birilerine laf sokan, bütün dünyaya atarlanan, sıklıkla küfür içerikli, saldırgan ve agresif paylaşımlar yapan, “herkes kötü, herkes sahtekar, herkes yalancıdır” diyen bir insan mı?

Bu insanlardan kaçının. Onların içi öfke doludur, bütün dünyaya hatta kendilerine karşı bile öfke doludurlar ve o öfke dönüp dolaşıp bir gün mutlaka size yönelecektir. İlk zamanlar böyle olmayacağını, size asla yapmayacağını düşünürsünüz, çünkü öyle düşünmek istersiniz ama öyle olmaz.
Unutmayın; Şeytanla yatağa giren çarpılmadan çıkamaz.

2- Sürekli aşırı melankolik, hüzünlü, depresif, mutsuzluk içeren paylaşımlar yapan biri mi?
Ondan da uzak durun, çünkü böyle insanlar her şeye kara gözlüklerle baktıkları için, her olayın en kötü ihtimalini düşündükleri için sizin de yaşam enerjinizi çekerler. Sizi de mutsuzluğa ve depresyona sürüklerler.

3- Sürekli kendi güzel, süslü, bakımlı ve bol filtreli fotoğraflarını paylaşan bir insan mı. Profil duvarı baştan aşağı güzel mekanlarda çekilmiş, fiziğini sergileyen hatta seksi sayılabilecek fotoğraflarıyla mı dolu?

Bu insanlar güzelliklerine ve dış görünümlerine o kadar önem verirler ki genellikle kendilerini diğer alanlarda geliştiremezler. Ortaya fikirsel, düşünsel veya sanatsal hiçbir ürün koymamalarına rağmen bu kişilerin binlerce takipçileri vardır ve resimlerini yüzlerce kişi beğenir.
Bu kişiler bu durumdan haz alırlar. İçlerindeki beğenilme ve takdir edilme dürtüsünü vücutlarını sergileyerek, bunun üzerinden çevrelerine binlerce insanı toplayarak, onların ilgi ve övgülerinden gidermeye çalışırlar. Duvarlarında bilgi ve entelektüel derinliği olan herhangi bir paylaşım bulamazsınız.

Eğer sizin de değer verdiğiniz tek şey fiziksel görünümse, daha fazlası zaten beni bozar diyorsanız bu insanların peşinden gidebilir, onlarla arkadaş olabilirsiniz. Genelde zararsızlardır ama size bir şey de katmazlar. Fakat şunu da asla unutmayın, bugün bedeniniz için size gelen yarın bir başka beden için de gidecektir.

Bilgiye değer veren insanlar da ikiye ayrılırlar. Birincisi bardağın hep boş tarafından bakan negatif insanlar. Bunların başında Schopenhauer ve Nietzsche gibi felsefeciler gelir. Bu kişiler dünyanın en zeki insanlarından oldukları halde bardağın hep boş tarafını, her olayın negatif tarafını görmeye meyilli oldukları için ya Schopenhauer gibi hayat boyu yalnız kalmış ve bir münzevi hayatı yaşamışlardır ya da Nietzsche gibi hayatı boyunca bitmek tükenmek bilmeyen migren ve baş ağrıları çekmişlerdir.

Çünkü negatif düşünce insanı hasta eder. Sürekli olumsuz düşünen insanın başı hastalıklardan hiç kurtulmaz.

Misal Nietzsche “bu dünyadaki en kötü şey umuttur, çünkü bizi kandırır ve aynı acıyı daha uzun süre çekmemize sebep olur” diyebilecek kadar karamsar bir adamdır.

Halbuki birçok düşünüre göre bizi bu hayata bağlayan yegane şey umuttur. Umut olmazsa yaşamanın da bir anlamı kalmaz. İnsan kendini boşlukta hisseder ve intihara kadar sürüklenir. Umut insanın bu dünyada tutunabileceği en güçlü daldır.

4- Bazı insanlar çok bilgili, çok kültürlü olabilirler, inanılmaz entelektüel olabilirler, ama bardağın hep boş tarafından bakarlar. Bu tür negatif düşünceler insanı hasta ettiği ve mutsuzluğa sürüklediği için bu tür insanlardan da uzak durmanız hem psikolojiniz hem de fiziksel sağlığınız için en hayırlısı olacaktır.

5- Eğer bir insan Polyanna’cılık oynamadan, gerçekleri çarpıtmadan, realist ve pozitif olabiliyorsa, bilgiye, kültüre sanata değer veriyorsa, size umut ve pozitif enerji aşılayabiliyorsa, kısacası size iyi hissettiriyorsa işte onun peşinden ayrılmayın. Bu insanlar hem size bir şeyler katar hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarlar.

Kısacası bir insanı en hızlı tanımamın yollarından biri de Facebook duvardır. Bundan böyle yeni biriyle tanıştığınızda Facebook duvarını bir de bu gözle incelemeyi unutmayın. 😉

Sevgi ve Saygılarımla…
Onur Tuna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir